tel.: 224 812 976
email: info@iv-projekt.cz

Červený újezd

Vydáte-li se po silnici II/101 v úseku Kladno – Rudná – Radotín, tak asi 2 km od města Unhošť vjedete do půvabné obce Červený Újezd.

Červený Újezd (PSČ 273 51) je obec v okresu Praha – západ. Leží asi 7 km západně od hranic Prahy v mírně zvlněné krajině v nadmořské výšce cca 400 m.Ve východní části obce leží osamoceně františkánský klášter Hájek se zahradou a loretánskou kaplí. V něm končí poutní cesta ze Strahova. Další dominantou obce je Hrad Červený Újezd, který byl postaven v letech 2001 – 2002. Nejedná se o historický hrad, ale pouze o novodobý objekt postavený v historizujícím slohu. V tomto objektu se nachází muzeum českého venkova a restaurace Krčma.

Atraktivita Červeného Újezdu vychází z polohy v blízkosti Prahy mezi dálnicí D5 Praha – Plzeň a rychlostní komunikací R6 Praha – Karlovy Vary. V obci není žádný rušící průmysl – nejsou zde vhodné plochy pro výstavbu velkých průmyslových podniků ani velký dopravní provoz a pro svoji blízkost západní části Prahy, Kladnu a přírodě v unhošťských a křivoklátských lesích se stává žádanou adresou.Zemědělskou půdu na katastru obce z velké části obhospodařuje Česká zemědělská univerzita v Praze – ŠZP Lány a dále dva soukromě hospodařící farmáři.

Dá se konstatovat, že technická infrastruktura zcela saturuje potřeby obce i výstavbu nových rodinných domů. V obci je dešťová a splašková kanalizace, čistírna odpadních vod, vodovod., elektřina, telefon. Plynofikace v celé obci byla vybudována v letech 1997 až 2000 a nyní je připojeno cca 90% obyvatel obce. Na obecním úřadu je kromě klasických útvarů i matrika a pracoviště CZECHPOINTU. Je zde i veřejná knihovna.Obec má krásnou mateřskou školu. Starší děti dojíždí do ZŠ ve Svárově (cca 1 km) a Unhošti.V obci je prodejna smíšeného zboží ŽABKA s bohatým sortimentem, prodejna denního tisku a drobného zboží (tabák, papírnictví, drogerie, hračky). Dále je zde pestrá nabídka kosmetických a kadeřnických služeb, masáží, solária a sauny.
O zdravotní péči se starají přímo v obci 1x týdně dětský lékař a neurolog, kteří zde mají poradnu. V Unhošti je k dispozici zdravotní středisko s ordinacemi praktického a dětského lékaře a stomatologa.
Zrekonstruovaná Sokolovna s kapacitou až 250 míst je místem tradičních plesů, společenských večerů a oslav, zahájení adventu aj.
V obci je několik hřišť – fotbalové, volejbalové, nohejbalové a dětské.

Dopravní dostupnost Červeného Újezdu je velmi dobrá.

Autem na Metro Zličín trvá cesta cca 15 min a do centra Prahy cca 30 min.
Autobusové spojení Praha–Zličín – Unhošť „náměstí“ zajišťuje denně mnoho spojů příměstskými linkami 307. Dále je možná přeprava dopravcem ČSAD-MHD Kladno, a.s. a to autobusem Kladno – Unhošť – Rudná.
Železniční trať přes území obce nevede.

-

Fotogalerie

Kontaktní formulář

captcha Opište kód z obrázku